Kleje wodne dyspersyjne – charakterystyka i zastosowanie
Tradycyjne kleje rozpuszczalnikowe coraz częściej zastępowane są przez nowoczesne propozycje o lepszych właściwościach. Jedną z opcji, którą warto znać, są kleje wodne dyspersyjne. Czym się one charakteryzują? I jakie jest ich zastosowanie?
Charakterystyka klejów wodnych dyspersyjnych
Kleje dyspersyjne to płynne kleje stanowiące mieszankę nierozpuszczalnych żywic i wody. Osiągają one swoją właściwą formę po odparowaniu cieczy. Aby dodatkowo zwiększyć ich właściwości, stosowane są profesjonalne środki utwardzające (odgrywające rolę katalizatorów).
Bardzo ważny jest fakt, że kleje 3m dyspersyjne nie zawierają rozpuszczalników i innych szkodliwych substancji chemicznych. To sprawia, że są bezpieczne w użytkowaniu i nie szkodzą środowisku.
Ich główne zalety to łatwe nakładanie (i to na różne sposoby – walcem, natryskowo lub polewarką), przyjazność dla środowiska, doskonała stabilność powierzchniowa, wysoka jakość, korzystna cena, możliwość zastosowania w różnych temperaturach, wydajność, a także niepalność. Duże znaczenie ma również możliwość zastosowania na różnych powierzchniach, takich jak drewno, tworzywa sztuczne, korek, filc, pianki, malowane metale, wata szklana, poliester, stal, aluminium, szkło.
Co warto wiedzieć o klejach dyspersyjnych?
Co jeszcze warto wiedzieć o nowoczesnych klejach dyspersyjnych, które są dostępne w naszej ofercie?
Oto kilka ważnych faktów:
- duże znaczenie dla procesu klejenia ma jego czas trwania, którego długość zależy m.in. od temperatury otoczenia (czas wydłuża się w niskich, a znacznie skraca w wysokich),
- przygotowując mieszankę kleju i środków utwardzających należy wymieszać je dokładnie, ale nie za długo,
- kleje dyspersyjne zawierają kwasy, które mogą prowadzić do przebarwienia drewna zawierającego garbniki.