Jaki rodzaj taśmy dwustronnej wybrać?
Istnieje wiele metod łączenia ze sobą rozmaitych materiałów, mają one jednak swoje ograniczenia. W przypadku stosowania popularnych elementów złącznych – m.in. śrub i wkrętów – problemem często okaże się ich masa, rozmiar, a także utrudniony dostęp. Swoje wady ma też nitowanie, które wymaga użycia odpowiedniego sprzętu czy spawanie oraz zgrzewanie, gdzie dochodzi do częściowej zmiany struktury wewnętrznej materiału. Nie zawsze sprawdzi się też klejenie, ponieważ nakładanie i przechowywanie potrzebnych chemikaliów oraz długi czas wiązania przysparzają nieco kłopotów. Sposobem, który okazuje się uniwersalny i łatwy w wykorzystaniu jest aplikacja taśm samoprzylepnych 3M w wersji dwustronnej. Przekonajmy się, co należy o nich wiedzieć i sprawdźmy, jakie są ich rodzaje.
Co warto wiedzieć o taśmach dwustronnych?
Stosowanie taśm dwustronnych pozwala na swobodne i trwałe łączenie różnych elementów. Składają się one z rdzenia odpowiedzialnego za jakość połączenia oraz jego charakterystykę, a także naniesionych po przeciwległych stronach warstw kleju. Ich zaletą jest łatwość doboru odcinków o potrzebnej długości i kształcie oraz prostota montażu, niewielka masa, a także wysoka żywotność połączenia. Plusem jest również dostępność rozmaitych odmian przeznaczonych do różnych materiałów.
Jakie są rodzaje taśm dwustronnych?
Taśmy dwustronne są dostępne w wielu odmianach różniących się od siebie zastosowanym klejem oraz rodzajem nośnika. Wśród nich znajdują się przede wszystkim taśmy montażowe pozwalające na łączenie rozmaitych elementów. Dostępne są taśmy cienkie, które sprawdzą się przy płaskich i jednolitych powierzchniach, a także taśmy grubsze, z rdzeniem zrobionym z pianki poliuretanowej lub polietylenowej doskonałym do maskowania wszelkich nierówności albo akrylu przeznaczonego do wysokich obciążeń. Popularnością cieszą się też błony klejowe, będące taśmą pozbawioną rdzenia. Rodzaj taśmy należy dostosować do potrzebnych cech połączenia, a także typu spajanych powierzchni.