Jak poprawnie nakładać taśmy dwustronne przy montażu?
Trwałe łączenie różnych komponentów jest niezbędne w wielu obszarach od produkcji przemysłowej po prace wykończeniowe związane z aranżowaniem wnętrz. Tradycyjnie stosowane elementy złączne nie zawsze okażą się optymalnym rozwiązaniem z uwagi na swoje duże rozmiary, sporą masę czy konieczność wykonywania otworów. Znacznie lepiej mogą sprawdzać się wszelkiego typu kleje, które oferują wysoką adhezję, a jednocześnie są bardzo trwałe. Problemem jest tu jednak kłopotliwa aplikacja. Ograniczeń tych nie ma, jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie taśmy klejących dwustronnych, które mogą być stosowane szybko, łatwo i na różnych powierzchniach. Przekonajmy się, co je charakteryzuje i sprawdźmy, jak ich używać.
Czym wyróżniają się taśmy klejące dwustronne?
Taśmy montażowe składają się z rdzenia wykonanego z odpowiedniego tworzywa – na ogół jest to pianka poliuretanowa lub polietylenowa, a także dwóch warstw nośnika łączącego je z klejem oraz samego kleju. Dla jego zabezpieczenia stosuje się też ochronny papier silikonowy. Taśmy mogą mieć różną wytrzymałość na zrywanie oraz szerokość i grubość. Dostarcza się je także w rozmaitej długości.
Jak używać taśm dwustronnych?
Taśmy dwustronne muszą być dobrze dopasowane do typu powierzchni, na jakich mają być użyte. Znaczenie ma tu przede wszystkim zastosowany do ich wytworzenia klej. Liczyć będzie się też rodzaj łączonych elementów, który może wymagać cieńszej lub grubszej warstwy tworzywa maskującego nierówności i przenoszącego obciążenia oraz ewentualne drgania. Warto jednak pamiętać, że wykorzystywanie taśm wymaga prawidłowego przygotowania podłoża, które powinno być spójne, możliwie gładkie, a także właściwie odtłuszczone. Przed aplikacją należy więc zadbać o oczyszczenie elementu i przemycie go odpowiednim preparatem. Trzeba też mieć na uwadze, że uzyskanie dobrego połączenia wymaga dociśnięcia taśmy do obu powierzchni.