Dyski 3M - fibrowe i lamelkowe
Uzyskiwanie elementów metalowych o określonej charakterystyce wymaga odpowiedniej technologii obróbki z wykorzystaniem właściwie dobranych narzędzi. Jedną z opcji używanych najczęściej jest sięgnięcie po jedną z technik obróbki skrawaniem. W przypadku, gdy najwłaściwsze okaże się przeprowadzenie operacji szlifowania, można w tym celu zastosować różne typy materiałów ściernych w zależności od specyfiki danej powierzchni oraz oczekiwań co do osiągniętego rezultatu. Do szczególnie przydatnych opcji należy wybór dysków fibrowych. Przekonajmy się, czym się one wyróżniają i sprawdźmy, w jakich okolicznościach będą użyteczne.
Czym są dyski fibrowe?
Dyski fibrowe to narzędzia przeznaczone do zaawansowanej obróbki ściernej elementów metalowych. Składają się z warstwy fibry pełniącej funkcję podkładu otrzymywanej w wyniku sprasowania wysuszonej włókniny poddanej kąpieli w stężonym roztworze chlorku cynkowego, co zapewnia doskonałą odporność na rozciąganie wzdłużne i poprzeczne oraz znikomą kurczliwość z nałożoną warstwą żywicy stanowiącą spoiwo i odpowiedniego ziarna ściernego m.in. ceramicznego, z korundu cyrkonowego albo tlenku glinu. Ze względu na ich niewielką grubość i wiotkość do pracy niezbędne są specjalne podkładki, na którym można je zamocować. W zależności od charakterystyki opracowywanej powierzchni występują one w wersjach sztywnych, półelastycznych oraz elastycznych.
Kiedy korzysta się z dysków fibrowych?
Dyski fibrowe nadają się idealnie do obróbki stali konstrukcyjnej, nierdzewnej oraz stopów aluminium w zależności od zastosowanego ścierniwa. Sprawdzą się świetnie przy usuwaniu zendry, defektów powierzchni np. rys, a także szlifowaniu spoin spawalniczych oraz ukosowaniu i wyrównywaniu krawędzi. Mogą być wykorzystywane również do agresywnego zdzierania materiału czy usuwania ognisk korozji powierzchniowej. Będą niezastąpione przy opracowywaniu powierzchni o złożonej geometrii. Dyski fibrowe są używane wraz ze szlifierkami kątowymi bądź prostymi.